Türkçe İngilizce Azerice Arapça Rusça Almanca Farsça Ukrayna

Basur Ağrısı Nasıl Geçer?

Hemoroid hastalığında ağrının nedeni; hastalığın evresinin artması (3. ya da 4. evreye ulaşması) yanı sıra büyüyen hemoroid memesinin anüs dışında kalmaya başlaması ve buna bağlı olarak makat kasları tarafından sıkıştırılması; makat kasları arasında sıkışan memede pıhtılaşma (tromboze) ve nekroza bağlı olarak ağrı şikayeti görülür. (1).

Basur ağrısı

Basur ağrısı zonklayıcı şekildedir. Şiddeti ise şişliğin büyüklüğüne göre değişir. Dışkılama esnası ve sonrasında ağrının şiddetinde artış görülür. Aynı şekilde, hemoroid memesine dokunulması ve üzerine oturulması halinde ağrının şiddeti artar. Dayanılmaz ağrısı olan hastalara, yüzüstü yatmasını öneririz.

Ağrı, ilk 4 gün çok şiddetli olmakla birlikte; ilerleyen günlerde hafifleyerek kaybolmaktadır. Memede oluşan pıhtı (tromboze) ve şişliğin kaybolması ise 4-5 hafta sürebilir.

Ağrının geçmesi ve şişliğin ortadan kaybolması ile birlikte mutlaka tedavi olmalısınız. Aksi halde ağrı, kanama, kaşıntı ve tromboze riski hep devam edecektir. (2).

WhatsApp hattı

Hemoroid Ağrısı Nasıl Geçer?

Basur ağrısına ne iyi gelir? Sorusuna, etkinliği bilimsel olarak da kanıtlanmış; 3 farklı çözüm önerisi ile yanıt vereceğim.

 1. Basur kremlerinin kullanımı
 2. Sıcak oturma banyosu
 3. Pıhtının boşaltılması

Basur ağrısının hafifletilmesi ya da tamamen ortadan kaldırılmasında oldukça etkili olan bu 3 yöntemi daha detaylı şekilde aktarmak istiyorum. Yazının kalan kısmını okumaya devam etmelisiniz.

Hemoroid Kremi (Lokal Anestezikler)

Basur ağrısının (geçici) çözümü için kullanabileceğiniz hemoroid kremleri bulunmakta, tedaviye yardımcı olan bu ürünler; krem değil de pomad ya da merhem şeklinde tabir edilir.

Türkiye’de üretimi ya da satışı yapılan birçok hemoroid kremi markası bulunmaktadır. Birçoğu, etken madde olarak Lidokain içermektedir. (3).

 • Kortos Krem
 • Anestol Pomad
 • Anuflex Pomad
 • Procto-Glyvenol
 • Proctolog
 • Redekain
 • Ultraproct
 • Recbutin
 • Doloproct
 • Lokalen

Hemoroid kremi çeşitleri, etken maddeleri, kullanım şekli ile ilgili merak ettiğiniz bilgilere: Genel Cerrahi Uzmanı, Op. Dr. Seher Şirin’in Basur Kremi: Kullanım Alanları, Etkin Maddeleri ve Fiyatları isimli yazısından ulaşabilirsiniz.

Hemoroid kremi ne işe yarar? Diye merak edenler için açıklayayım. Başlıkta da belirttiğim gibi lokal anestezik grubunda yer alırlar. Uygulanan (sürülen bölgede) uyuşturma yaparak ağrı hissini geçici olarak ortadan kaldırmaktadır. Ağrı olduğu sürece, sürekli (dışkılama öncesi ve sonrası) kullanmanız gerekir.

Ağrı kesici özelliği yanı sıra hemoroid hastalarında sık görülen kaşıntı şikayetinin de önüne geçmeyi amaçlamaktadır. Kaşıntı probleminde, yetersiz kalması halinde Pruzon Pomad gibi ek bir ürün kullanabilirsiniz.

Oturma Banyosu

Basur ağrısına çözüm olarak uygulayabileceğiniz bir diğer yöntem ise sıcak oturma banyosu diyebiliriz. Öyle ki yapılan araştırma sonuçlarına göre, kremlere göre daha etkili olduğu kanıtlanmıştır. Hemoroid ve mamkat çatlağı ağrıları yanı sıra anal bölge ameliyatları sonrasında da önerilmektedir. (4).

Uygulanması oldukça kolay olan bu yöntemi, günde birçok kez tekrarlayabilirsiniz. Çömelmeye gerek bırakmayacak şekilde sandalye ya da küvet üzerine koyacağınız bir leğen ya da bu amaçla üretilen ürünlerden alabilirsiniz.

Kullanacağınız suyun sıcaklığı 36-37 dereceyi geçmemesi gerekir. Daha anlaşılır bir tabir ile dirseğinizi yakmaması gerekir. Gereğinden fazla sıcak su kullanmak ödem riski demektir.

Suyun içerisine kimyasal maddeler yerine deniz tuzu koyabilirsiniz. İmkanınız varsa deniz suyu kullanabilirsiniz. Yazın, havaların ısınması ile birlikte denize bol bol girmenizde etkili olacaktır.

Unutmamanız gereken önemli bir husus var! Suya temas eden bölgede HPV gibi (siğil) probleminiz varsa yaygınlaşmasına neden olur. Bu açıdan dikkatli olmanız gerekir.

Pıhtının Boşaltılması

Basur ağrısı, bazen öyle dayanılmaz şiddette olabilir ki krem ya da oturma banyosu etki etmeyebilir. Bu durumda kişinin yüzüstü yatması ve genel cerrahi uzmanlarından pıhtının boşaltılması konusunda yardım alması gerekir.

Hemoroid memesinde yapılan küçük bir kesi ile pıhtı boşaltılmakta ve kişi o an ağrının ciddi düzeyde hafiflediğini fark etmektedir. (5).

Basur ağrısına hangi ağrı kesici iyi gelir? Daflon ya da Doxium gibi ilaçlar önerilse de ağrının hafifletilmesinde tam olarak istenen etkiyi göstermemektedir. Oturma banyosu ve kremler daha iyi etki etmektedir.

Hemoroid Tedavinizi Geciktirmeyin

Yukarıda belirtilen önerilerin tümü, hemoroid hastalarında görülen ağrı şikayetinin rahatlatılmasına yöneliktir. Ağrının ortadan kalkması, hastalığın iyileştiği anlamına gelmez. Hastalığınız var oldukça ağrı, kanama, kaşıntı şikayetleri her daim var olacaktır.

Bu nedenle mutlaka tedavi olmanız gerekir. 1.2.3. Evre hemoroid hastalarında, ameliyatsız tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. 4. Evre olanlarda ise THD ameliyatı ile sağlığınıza kavuşmanız mümkündür. (6).

REFERANSLAR

1. Geçim, İ. E. Hemoroidal Hastalık. Anorektal Bölgenin Selim Hastalıkları, 53.

2. GÜNDOĞDU, R., GEMİCİ, K., & UYLAŞ, U. Tromboze Hemoroide Sekonder Gelişen, İntersfinkterik Nekrotizan Fasiit Olgu Sunumu. Çukurova Anestezi ve Cerrahi Bilimler Dergisi, 3(3), 177-181.3. Roxas, M. F. T., Talip, B. N. F., & Crisostomo, A. C. (2003). Double-blind, randomized, placebo-controlled trial to determine the efficacy of eutectic lidocaine/prilocaine (EMLA) cream for decreasing pain during local anaesthetic infiltration for out-patient haemorrhoidectomy. Asian Journal of Surgery, 26(1), 26–30. https://doi.org/10.1016/S1015-9584(09)60211-6

4. Hemoroidektomi sonrası sıcak su oturma banyosu veya sıcak duş mu etkili: kanıtlar hangi düzeydedir? / Is hot water sitz bath or hot shower efficient after hemhorrhoidectomy: what is the level of evidences? (2018). Cukurova Medical Journal, 43(1), 186–193. https://doi.org/10.17826/cumj.340668

5. Ostendorf, J., Vassiliu, P., Kühling, K., Massalis, I., Luedi, M. M., & Doll, D. (2021). Analvenenthrombose – Exzision als Therapie der Wahl. Coloproctology, 43(Suppl 1), 11. https://doi.org/10.1007/s00053-019-0380-y

6. YAKARYILMAZ, F., GÜLİTER, S., ÖZKURT, Z., KELEŞ, H., & EBİNÇ, F. (2006). Infrared coagulation and rubber band ligation in the treatment of early stage hemorrhoids.

5 Yorum

 1. Mayasili kalin bagirsaginda cok agrisi var lutven yardimedin biz kosovadan ariyorus
  Uzman Doktor
  Merhaba, makat hastalıkları tedavilerini ameliyatsız yöntemlerle gerçekleştirmekteyiz. Muayene randevunuzu almak için 0232 422 1006 numaralı hattımızdan ulaşarak randevunuzu alabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.

 2. Hocam bende hemoroid var ve çölyak hastasıyım devamlı kabız oluyorum.Birkaç gündür kanamalarim oluyor karın ağrısı da oluyor önceden fitil ile doxium vermişlerdi şimdi de doxium verdi doktor ne yapabilirim acaba ağrım oluyor makat kısmında

  Uzman Doktor
  Merhaba, geçmiş olsun öncelikle.
  Kanama yeri muayene ile tespit edilmelidir. Dilerseniz 0232 464 1006 numaralı hattımızdan randevu alarak muayeneye gelebilirsiniz.

 3. Mihraç Aydın

  Merhaba benim iç hemoroidim var. Tuvalete çıktıktan sonra biraz oturmazsam eğer içeri girmiyor ve ağrı yapıyor. Çok ağrı yaptığı zaman o bölgeden iltihap akıyor. Acaba bu neden olmaktadır?
  Uzman Doktor
  Merhaba, muayene ile değerlendirmek gerekir. 0232 422 1006 numaralı hattımızdan ulaşarak randevunuzu alabilirsiniz.
  Sağlıklı günler dileriz.

 4. Merhabalar ben hemeroit hastayım 24 yaşındayım malesfer damar tıkanmış o yüzden bu kadar şiddetli dayanılmaz ağrılar çekiyorum doktorum bir kaç gün içinde gecicegini söyledi krem ve hap verdi nasıl oluyor bu olay nasıl patlıyor veya akıyor

  Uzman Doktor
  Merhaba, muayene ile değerlendirmek gerekir. 0232 464 1006 numaralı hattımızdan ulaşarak muayene randevunuzu alabilirsiniz.
  Sağlıklı günler

 1. Pingback: Basura ne iyi gelir? Basur acısı nasıl geçer? Basura iyi gelecek yöntemler - Güncel Bilgi Durağı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp Destek
İletişim Bilgilerimiz