online randevu tedavi ücretleri
Biz Size Ulaşalım mı online randevu tedavi ücretleri

Varis Hastaları İçin Faydalı Yaşam Tarzı Önerileri

  • Düzenli Egzersiz Yapılmalı

Sporun hayatın rutini haline getirilmesi pek çok sağlık sorununun engellenmesinde önemli rol oynamaktadır. Düzenli spor ve egzersiz sayesinde varisin en çok oluştuğu bacaklarda sağlıklı kan akışı olur. Sürekli sabit olarak ayakta kalınmasının veya oturulmasının zararları egzersiz ile en aza indirilebilir.

Özellikle bacak kaslarını çalıştıran düzenli yürüyüşler hem varis oluşmasını engeller hem de oluşmuş varislerin ilerlemesini engeller. Ayrıca düzenli yürüyüş bacaklarda yaşanan varis ağrısını da hafifletir.

  • Gebelikte Varise Karşı Önlem Alınmalı

Gebelik varis oluşumuna uygun zemin hazırlayan durumların başında gelir. Bebeğin anne karnında büyümeye başlaması ile anne vücudunda kan miktarında artış görülür. Buna bağlı olarak damarlarda daha çok kan dolaşır ve damarlara uygulanan baskı artar. Baskının artması damarların genişlemesine neden olmaktadır. Ayrıca hamilelikte artış gösteren hormonlarda damar yüzeylerinin gevşemesine neden olarak varisin oluşmasına neden olmaktadır.

Gebelikte düzenli spor yapılarak, varis oluşumu gözlendiğinde varis çorabı kullanarak, çok dar kıyafetlerden kaçınarak, uzun süre ayakta kalmakta uzak durarak varis riski aza indirilebilir.

  • Genetik Yatkınlık Göz Önünde Bulundurulmalı

Varis hastalığından malesef ki genetik yatkınlık oldukça önemlidir. Genetik yatkınlığı olan bireylerin varisten korunmak açısından daha dikkatli olması önerilmektedir. Japonya’da yapılan bir çalışmada ailesinde varis geçmişi olan bireylerin normal bireylerden %42 oranında daha fazla risk altında olduğu saptanmıştır. Birleşik krallıkta yapılan başka bir çalışma ailesel yatkınlığı olan bireylerde varislerin görülme sıklığını %85 olarak tespit etmiştir. https://www.ahajournals.org/doi/10.1161/CIRCGENETICS.112.963439

  • Bacaklar Altına Yükselti Koyularak Dinlendirilmeli

Varis kan akışının sağlıklı bir şekilde devam etmemesine bağlı olarak gelişen damar genişlemesidir. Bacakların kalp seviyesinden yukarıya gelecek şekilde dinlendirilmesi hem bacak ağrısını azaltır hemde sorunun ilerleme hızını yavaşlatır.

Yukarıdaki görselde kullanılan ürün varis yastığıdır. Ayakların dinlendirilmesi için bu şekilde altına yükselti koyulması yeterlidir. İlla ki bu şekilde bir yastık satın alınması gerekmez. Kullanılacak desteğin çok sert ya da çok yumuşak olmamasına dikkat edilmelidir.

  • Dar Kıyafetler Tercih Edilmemeli

Dar kıyafetler bacaklardaki dolaşımı olumsuz etkilemesinden dolayı varisli kişiler tarafından tercih edilmemelidir. Aynı şekilde yüksek topluklu ayakkabılarda varis şikayetlerinin artmasına neden olur.

  • Kabızlıktan Korunmalı

Kabızlık fazla ıkınmaya neden olur. Bu durum ise damarlara baskı uygulanmasına neden olur. Damara uygulanan baskı makat bölgesinde çeşitli hastalıklara, bacaklarda ise varise neden olmaktadır. Kabızlığı engelleyecek şekilde beslenmek varis oluşmasını da engellemek açısından önemlidir.

  • Sıcak Ortamlardan Uzak Durulmalı

Sıcak ortamlar damarların gevşemesine neden olarak genişlemesine neden olabilir. Çok sıcak termal sular, hamam, sauna gibi sıcak ortamlar varisi tetikleyebilir. Bu nedenle risk grubunda olan kişilerin bu tür yerlerden kaçınması önerilir.

  • Kilo Kontrol Altında Tutulmalı

Fazla kilo bacaklara uygulanan baskıyı arttırmasından dolayı varis oluşmasına neden olabilir. Hastalıktan korunmak için kişilerin kilo kontrolüne dikkat etmesi önerilmektedir.

  • Uzun Süre Sabit Kalmaktan Kaçınmalı

Uzun süre ayakta kalmak veya uzun süre oturmak bacaklardan kanın kalbe taşınmasını zorlaştırır. Bu durum kullanılmış kanın damarda birikmesine yani varise neden olmaktadır. Bu nedenle varisten korunmak için uzun saatler çalışılan durumlarda kısa molalar vererek birkaç adım dahi olsa yürüyüş yapılması önerilir.

Ayrıca varis şikayeti olanların dolaşımı olumsuz etkilemesinden dolayı bacak bacak üstüne atarak oturması tavsiye edilmez.

  • Beslenmeye Dikkat Edilmeli

Damar duvarları kolajen ve esnek bir yapıya sahiptir. C vitamini damarın bu yapısını kuvvetlendirmektedir. C vitamini yönünden zengin beslenme damarın kolajen yapısını koruması açısından önerilmektedir. E vitamini de kanın akışını arttırırarak varis riskini altmaktadır.

Yazımızda verilen tavsiyeler hastalığı tedavi edici nitelikte değildir. Yalnızca hastalığın ilerlemesini yavaşlatacak ve yaşanan şikayetleri hafifletecek tavsiyelerdir. Sorundan tamamen kurtulmak için varisli damarların tedavi edilmesi gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© 2017 Frontier Theme

Sizi Aramamızı İster misiniz?