online randevu tedavi ücretleri
Biz Size Ulaşalım mı online randevu tedavi ücretleri

Makat bölgesinde oluşan hastalıklar zaman zaman birbiri ile bağlantılı veya birbirinin sebebi olabilmektedir. Bu yazımızda anal fistül hastalığının bir numaralı nedeni olan makat apsesinden bahsedeceğiz.

Makat Apsesi ( Perianal Apse) Nedir?

Makat apsesi tıbbi olarak perianal apse olarak da anılmaktadır. Makat bölgesinde dışkının çıkışını kolaylaştırmak ve bölgenin nemli olmasını sağlayan 4-10 adet salgı bezi bulunmaktadır. Salgı bezlerinin tıkanması sonucunda dışarı atılamayan sıvı cilt altında birikerek apse oluşmasına neden olmaktadır.

Salgı bezlerinin tıkanması makatta apse oluşmasına neden olur!

Perianal apse çok büyük oranla bu salgı bezlerinin tıkanmasına bağlı olarak oluşur. Nadire ise aşırı ishal, bağırsak enfeksiyonlar gibi sebeplere bağlı olarak oluşabilir.

Belirtileri Nelerdir?

Makatta apse oluşması sorun başlar başlamaz kendini gösterir. Makatta şiddetli ağrı, şişlik ve akıntı ile hastalık fark edilir. Apseye bağlı olarak enfeksiyon oluşur ise ateşlenme şikayeti de görülür.

Makatta Ağrı

Apse oluşmaya başladığında bir iki gün içerisinde şiddetli ağrıya neden olmaktadır. Apseye bağlı ağrı makatta ve kalçalarda hissedilir. Ayrıca apsenin dış yüzeylerle sürtünmesine bağlı olarak acı şikayeti de görülmektedir.

Makat bölgesinde oluşan ağrının hafifletilmesi için oturma banyosu önerilebilir. Ancak en mantıklı olan kısa süre içerisinde apsenin uzman bir hekim tarafından boşaltılmasıdır. Aksi halde kendi kendine patlayarak fistül oluşmasına neden olur.

Makatta Ağrı Sadece Apse Yüzünden Olmaz.

Perianal apse şiddetli ağrıya neden olsa da makatta ağrıya neden olan tek hastalık perianal apse değildir. Anal hematom ( makatta pıhtı toplanması), tromboze yani boğulmuş hemoroid, anal fissür ( makat çatlağı), kıl dönmesi gibi hastalıklarda makatta ağrıya neden olmaktadır.

Oturmada Güçlük

Apseye bağlı olarak anal bölgede şişlik ve hassasiyet oluşur. Yaşanan ciddi düzeyli ağrı ile birleşen hassasiyet kişilerde oturma güçlüğüne, otururken rahatsızlık hissedilmesine neden olabilir.

Anal Apse Teşhisi Nasıl Konulur?

Teşhis koyulması için gözle muayene ve parmak muaynesi yeterli olmaktadır. Apse ve kızarıklık kolaylıkla anlaşılmasını sağlamaktadır.

Nasıl Tedavi Edilir?

Apse müdahale edilmezse kendi kendine patlar. Kendi kendine patlaması geciçi olarak ağrının ortadan kalmasına neden olsa da istenmeyen bir durumdur. Apsenin kendi kendine patlaması akıntıya neden olur. Akıntı ise fistül hastalığının en temel sebebidir. Bu nedenle kendi kendine boşalmasına müsade edilmemeli mutlaka doktor tarafından müdahale edilmelidir.

Apsenin tedavi edilmesi için kontrollü bir şekilde boşaltılmalıdır. Bunun için öncelikli olarak bölgesel uyuşturma uygulanır. Ardından 2cm lik bir kesi açılır. Kesinin açılması ile birlikte içeride biriken sıvı dışarı doğru akar. İrinin tamamı boşaldıktan sonra tekrar irin birikmemesi için drenaj takılır.

Tedavi sonrasında doktorun gerekli görmesi durumunda antibiyotik kullanılabilir.

Tedavi Edilmezse Ne OLur?

Apse tedavi edilmez ise kendi kendine patlar. Kendi kendine patlayan apselerin neredeyse tamamı fistül oluşmasına neden olabilir. Ayrıca apsenin kontrollü bir şekilde boşaltılmaması cilt altında da doku hasarına neden olmaktadır. Boşaltma işlemi ne kadar erken yapılırsa fistül oluşma riski o kadar azalacaktır. Örneğin ilk günlerde boşaltılan apse de risk %40 civarında iken bir hafta sonra risk %90 civarına yükselmektedir.

Anal Fistül Nedir?

Makat hastalıkları arasında hasta için en zorlu olan hastalıklardan birisidir. Ayrıca meşakkatli bir tedavi süreci de vardır. Tedavi edilmeyen apseler kendi kendine patlar ve akıntıya neden olur. Bu akıntı ise makat derisi ile kalın bağırsak arasında bir kanal oluşmasına neden olur. Oluşan kanalda sürekli olarak akıntı olur. Bu nedenle kötü koku ve ıslaklık şikayetleri de görülür. Aşağıda bulunan görsel incelenirse sorunun ne olduğu daha net anlaşılacaktır.

Makatta apse kolay bir şekilde tedavi edilebilirken fistül için meşakkatli bir tedavi süreci gerekmektedir. Bu nedenle en erken sürede tedavi olunması önerilmektedir.

İdea Klinik İzmir’de apse boşaltma işlemi Proktoloji alanında uzman genel cerrahlar tarafından yapılmaktadır. Randevu ve bilgi almak için 0542 295 52 54 numaralı hattımızda bizlere ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© 2017 Frontier Theme

Sizi Aramamızı İster misiniz?