TürkçeİngilizceAzericeArapçaRusçaAlmancaFarsçaUkrayna

Ben Aldırınca İz Kalır mı?

“Ben aldırma sonrası iz kalır mı?” sorusu, ben aldırmayı düşünenlerin en çok merak ettiği soruların başında gelir. Yüz bölgesinde kalacak iz, elbette insanı rahatsız edebilir. Hazırladığımız bu yazıda, ben aldırdıktan sonra izin kalıp kalmayacağına dair geniş çaplı bilgileri bulacaksınız. Ayrıca, iz kalmaması için doktorunuzun nelere dikkat etmesi gerektiğini de öğreneceksiniz.

Ben aldırma

Örnek: Tecrübeli bir hekim tarafından uygulanan lazer ya da radyofrekans yöntemi sonrası herhangi bir iz kalmazken, aynı cihazı kullanan kişinin tecrübesiz olması halinde ise maalesef çukurluk şeklinde iz kalır.

Sonuç: Ben aldırma sonrası iz kalmaması için, hizmet alacağınız doktorun ben aldırma tecrübesi ve uygulayacağı yöntem çok önemlidir. Bir diğer önemli husus ise ben aldırma sonrası iyileşme sürecidir. İz kalma riskini azaltıcı ve iyileşme sürecini hızlandırıcı etkisi bulunan Kutalin Krem kullanmanızı öneririm. (1,8).

Ben aldırma sonrası izin kalıp kalmayacağını anlamak için: cildin yapısı ve ben alımında uygulanan tekniklerle ilgili özet de olsa bilgi sahibi olmak gerekir. Bu konuda bilgi vermeye çalışacağım. İlk olarak cildin yapısına bakalım mı?

CİLDİN YAPISI

Deri ya da cilt: Gözle gördüğünüz en üst katman (epidermis) yanı sıra onun alt katmanı dermis ve hemen altında ise hipodermis ya da subkutanöz dediğimiz 3 kısımdan oluşmaktadır.

Benlerin oluşumunda önemli bir etkisi bulunan melanositler: Derinin en üst katmanı olan epidermis kısmında bulunmaktadır. Yani cildin 1-2 mm altında diyebiliriz. (2).

Dermis: Cildimizin ihtiyacı olan birçok gereksinimi barındırmaktadır. Damarlar, kolajenler, sinirler, salgı bezleri vs. bu katmanda bulunmaktadır. Ben aldırma işleminde bu katmana zarar vermemek gerekir. Aksi halde iz ya da çukurluk kalmasına neden olunur.

Cildin yapısını en güzel şekilde anlatan videolardan birini sizlerle paylaşmak istiyorum. Khan Academy Türkçe servisi tarafından hazırlanan Videoda cildin yapısı 2 farklı video ile ele alınmaktadır.

İlk video: “Deri Nedir? Epidermisi Tanıyalım (Sağlık Bilgisi ve Tıp)”

İkinci videoda ise Dermis hakkında bilgi verilmektedir. “Epidermisin Altında Ne Var? Dermis ve Hypodermisi Tanıyalım (Sağlık Bilgisi ve Tıp)” Videoya göz atmak için aşağıda yer alan bağlantıya tıklayabilirsiniz. https://www.youtube.com/watch?v=buqvZn_46h8

BEN ALDIRMA YÖNTEMLERİ

Ben alımı yöntemleri, iz kalıp kalmaması konusunda yine belirleyici olmaktadır. Ben aldırma için hangi bölüme gidilir? Şeklinde sorular karşınıza mutlaka çıkmıştır. Bu soruya: Genel Cerrahi, Dermatoloji ve Plastik Cerrahi bölümü şeklinde yanıt vermekteyiz. Tercih edeceğiniz uzmanlık alanı, size uygulanacak olan yöntemi de tayin etmektedir. (3).

Örnek: Dermatoloji bölümüne seçmeniz halinde %90 kriyoterapi (benleri dondurma yöntemi) uygulanacaktır. Hizmet almadan önce uzmanlık alanlarını ve uyguladıkları yöntemleri kısaca tanımalısınız. Ben aldırma videolarını mutlaka izlemelisiniz. Aşağıda bununla ilgili videolar paylaşacağım.

RADYO FREKANS (ÖNERİLİR)

1-2 Dakika gibi kısa sürede ben aldırma imkanı sunan Radyo Frekans (RF) iz kalmama konusunda en iyi yöntem diyebiliriz. Genel cerrahi uzmanlarının ben aldırma, siğil, nasır gibi cilt problemlerinde kullandığı bu cihaz ile benler buharlaştırılmaktadır. Cilde dokunduğu anda yüksek ısı ile cilt eritilmektedir. Cilt seviyesine kadar uygulanmakta ve daha derine (dermis) altına inilmemektedir. Dermis altına inilmediği için cildi besleyen hücreler zarar görmez. (4).

Aşağıda yer alan videoda, RF ile yapılan ben aldırma işlemini yakından görebilirsiniz. Her bir işlemin sadece 1 dakika gibi kısa sürede yapıldığını göreceksiniz.

15-20 Günlük geçici pembelikten sonra neredeyse belirgin bir iz kalmaz.

LAZER

Lazerle ben aldırma en çok aranan yöntemler arasında yer almaktadır. Plastik ve estetik cerrahi uzmanları yanı sıra bazı genel cerrahlar sıkça uygular. Bazen güzellik merkezlerinde de yapıldığını görürsünüz. En çok dikkat edilmesi gereken yöntemlerden biridir.

Lazer epilasyonda da kullanıldığı gibi ameliyat esnasında bistüri (neşter) yerine cildi kesmek içinde kullanılabilir. Bu nedene birçok lazer tipi bulunmakta: Renk ve dalga boyuna göre değişmektedir. Lazerle ben aldırma yapan uzmanın konuya son derece hakim olması gerekir. Uygun cihaz seçimi, uygun dalga boyunun belirlenmesi gerekir. Aksi halde uzun seanslar süren işlem ya da benin olduğu yerde çukurluk oluşabilir.

Lazer ışınlarının, derin dokuya hasar vermemesine özen göstermek gerekir. Dermis ve alt katmanı hipodermis kısmı hasar görmesi halinde iyileşme süreci gecikecek ya da iz kalmasına neden olacaktır. (5)

AMELİYAT

Plastik cerrahi uzmanlarının en çok uyguladığı yöntemlerden biri olan ameliyat ile ben aldırma da yine iz bırakması muhtemel yöntemlerden biridir. Ameliyat ile benin olduğu yerden kesilerek çıkarılır.

Kesim işlemi ben yanı sıra çevre dokuyu da etkilemektedir. Aynı zamanda derin bir kesi yapılmaktadır. Sonrasında dikiş atılarak kesik kapatılır.

Plastik cerrahların dikiş şekli: Medikal estetik şeklinde olduğu için çok büyük boyutlu iz bırakmaz. İnce çizgi şeklinde bir iz kalabilir.

Ameliyatı genel cerrah yapması halinde ise (medikal estetik uzmanı değilse, medikal dikiş bilmiyorsa) çok korkunç bir dikiş izi kalabilir. Bu hususu doktorunuz ile konuşmalısınız.

KRİYOTERAPİ

Dermatoloji (Cildiye) uzmanlarının en çok uyguladığı yöntemlerden biri de Kriyoetrapi dediğimiz: Benleri dondurma yöntemidir. Sıvı azot ya da benzeri spreyler ile ben dondurularak, ciltten koparak ayrılması beklenir. İşlem yapılarak 10-15 gün beklenir. Kopma işlemi yetersiz kalması halinde tekrar uygulama yapılır.

Kopma işlemi bazen de derinden olabilir. Bu durumda maalesef çukurluk şeklinde iz kalacaktır. Bu yönü ile dikkatli olmak ve doktorunuzdan bu konuda bilgi almalısınız. (6).

EVDE BEN ALDIRMA (UZAK DURUN)

Halk olarak kendi işimizi kendimiz yapma konusunda biraz fazla istekli olduğumuz söylenebilir. Bunu bilen üreticiler, işe yarar, yaramaz birçok ürün geliştirmektedir. Ben aldırma konusunda da asit içeren sıvılar, spreyler vs. ürünler satılmaktadır. Ana maddesi asit olan bu ürünlerle benin erilmesi amaçlanır. (7).

Asit oranı ürünlere göre değişmektedir. Uyguladığınız asit cildinizin hangi katmanına kadar etki edeceğini asla kestiremezsiniz. Aynı zamanda sağlıklı dokuya da zarar vererek: Ben haricinde yanık izi oluşturabilir. Bu tür uygulamalara itimat etmemenizi öneririm.

REFERANSLAR

 1. Kaya, A. (2020). Ben Aldırma Sonrası İz Kalır mı?. Kaya, A. Erişim adresi: https://www.ideaklinik.com/ben-aldirma-sonrasi-iz-kalir-mi.html
 2. Tepe, T., Yıldızdaş, H. Y., Yurdakul, G. B., Ece, Ü., Celiloğlu, Ö., & Karakaş, M. (2018). Konjenital yaygın epidermal nevüs. Cukurova Medical Journal, 43(1), 335-336.
 3. Altınsoy, A. (2020). Ben Aldırma Nasıl Yapılır? Hangi Yöntemler Uygulanır?. Erişim adresi: https://www.adilaltinsoy.com/ben-aldirma-yontemleri
 4. Dai, S., He, S., Huang, X., Chen, P., Li, Q., Guo, J., … & Zeng, K. (2021). Safety and effectiveness of 5‐aminolevulinic acid photodynamic therapy combined with fractional micro‐plasma radio‐frequency treatment for verrucous epidermal nevus: A retrospective study with long‐term follow‐up. The Journal of Dermatology.
 5. Koç, E., Yeniay, Y., Yeşil, H., Çalışkan, E., & Açıkgöz, G. (2014). Epidermal ve dermal benin deri lezyonlarında ablatif fraksiyonel Er: YAG (Erbium: Yttrium-Aluminum-Garnet) lazer tedavisinin etkinliği: Retrospektif çalışma. TÜRKDERM-Deri Hastalıkları ve Frengi Arşivi, 48(1), 31-38.
 6. TARIM, G., Cantürk, T., Şentürk, N., & TURANLI, A. (2010). Dermatolojik tedavide kriyoterapi kullanımı. Journal of Experimental and Clinical Medicine, 17(3).
 7. Milton, G. P., DiGiovanna, J. J., & Peck, G. L. (1989). Treatment of nevus comedonicus with ammonium lactate lotion. Journal of the American Academy of Dermatology, 20(2), 324-328.
 8. Şirin, S. (2022). Kutalin Krem Nedir?. Erişim Adresi: https://www.kutalin.com/kutalin-krem-nedir/

2 Yorum

 1. Hocam merhaba benim yüzümden iki tane ben var bir doktorla görüştüm dedi benlerin renkli ben hocam renkli benler lazer ile alınıyor mu lazer ile mi yoksa ameliyat ile mi çıkartmalıyım hangisini tercih etmeliyim biraz yardımcı olursanız çok sevinirim hocam
  Uzman Doktor
  Merhaba ameliyatsız yöntemlerle ben tedavisi uyguluyoruz, benin yapısına göre yöntem belirlenmelidir. 0232 422 1006 numaralı hattımızdan kliniğimizle iletişime geçerek ücretsiz muayene randevunuzu alabilirsiniz.

 2. Hocam merhaba. Sol ayağımın üstünde ben var siğilde Benin üstünde. Ben ameliyatla aldırmak istiyorum Ancak ben tam ayağımın üst tarafında ve damarın üstünde. El ve ayak damarlarım çok belirgin benim. Ben tam da o damarın üstünde. Açıkçası korkuyorum işlem esnasında damarıma zarar verilmesi gibi bir durum olır mu?
  Uzman Doktor
  Merhaba ameliyatsız yöntemlerle siğil tedavisi uyguluyoruz. 0232 422 1006 numaralı hattımızdan kliniğimizle iletişime geçerek ücretsiz muayene randevunuzu alabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp Destek
İletişim Bilgilerimiz