Home / Medikal Estetik / İzmir’de Ameliyatsız Ben Tedavisi

İzmir’de Ameliyatsız Ben Tedavisi

Benler vücudumuzda bulunan ve cilde rengini veren melanin isimli hücrelerin gereksiz büyümesine bağlı olarak ortaya çıkan cilt lezyonlarıdır. Bu yazımızda benlerin ameliyatsız olarak hangi tekniklerle alınabileceği, bu tekniklerin avatajlı ve dezavantajlı yönleri ayrıntılı olarak ele alınacaktır. Tedavi teknikleri aktarılmadan önce ilk olarak bilimsel makaleler ve İdea Klinik genel cerrahi uzmanlarının bilgilendirmeleri referans alınarak benlerin neden oluştuğu, ben tedavisi yapılmasının zararlı olup olmadığı ele alınacaktır.

Ben Neden Oluşur?

Tıbbi olarak nevus olarak bilinen cilt lezyonları halk arasında ben olarak anılmaktadır. Benler cilde rengini veren melanin isimli hücrelerin kontrolsüz olarak büyümesine bağlı olarak oluşan cilt lezyonlarıdır. Hücrelerin kontrolsüz şekilde neden büyüdüğü tespit edilememiştir. Ancak yapılan çalışmalarda güneş ışınlarına fazla maruz kalınması (özellikle 0-2 yaş aralığında), beyaz tenli olunması, güneş koruyucusu kullanılmaması ve solaryum kullanılması gibi nedenlerin benlerin oluşmasında etkili olduğunu tespit etmiştir. (1)

Benlerin Alınması Zararlı Mıdır? Kansere Neden Olur Mu?

Benlerin büyük çoğunluğu iyi huyludur. Ancak bazı benlerin kanserleşme riski bulunmaktadır. Kanserleşme riski bulunan benlerin özelliklerini öğrenmek ve ben aldırmanın kanserleşmeye neden olup olmayacağı ile alakalı yazımızın tamamına ulaşmak için tıklayınız.

Kanserli benin alınmasında sağlık açısından herhangi bir sakınca bulunmamaktadır. Çünkü kanserli benlerin tedavisi benin alınması ile yapılmaktadır. Hatta benlerin alınması olası kanserleşme riskini de ortadan kaldırmaktadır.

Ameliyatsız Ben Tedavi Teknikleri Nelerdir?

Benler ameliyatsız olarak krioterapi, lazer, radyo frekans ve elektro koter gibi tekniklerle alınmaktadır. Benin hangi teknikle alınacağı benin yapısına göre doktor tarafından belirlenmektedir. Bu nedenle tedavi için tercih edilen sağlık kuruluşunda bütün tedavi tekniklerinin bulunması hasta açısından faydalı olacaktır. Aksi halde kişi kendisine en uygun yöntemle tedavi olamayabilir.

Krioterapi (Dondurma)

Bu yöntemi genellikle cerrahi müdahale uygulamamaları sebebi ile cildiye uzmanları tercih etmektedir. Yüzeysel benlerde uygulanamamaktadır. Deriden kabarık benlerin tedavisinde ise sıkça başvurulan bir yöntemdir. Benin olduğu bölgeye kimyasal bir ilaç uygulanarak benin çürüyüp düşmesi sağlanmaktadır. Bu yöntemin riski ise kullanılan ilacın ben çevresine zarar verebilecek olmasıdır.

Sağlıklı dokulara zarar vererek iz kalma riskine neden olabileceği için tavsiye edilen bir teknik değildir.

Lazer

Lazer tedavisi elektrik enerjisini ısı enerjisine dönüştüren lazer cihazı ile yapılmaktadır. Cihaz sayesinde hiçbir iz kalmadan ben ciltten yok edilmektedir. Lazer cihazının yüksek ısısı sayesinde benler ciltten buharlaştırılmaktadır.

Etkili ve zararsız bir tekniktir. Ancak lazer tedavisi her ben için uygulanamaz. Lazer tedavisi yalnızca yüzeysel ve koyu renkli benlerin tedavisinde uygulanabilir. Deriden kabarık benler için lazer tedavisi etkisiz kalmaktadır.

Koter Tedavisi

Koter cihazı elektrik enerjisini ısı enerjisine dönüştüren güçlü bir cihazdır. Yüksek ısısı sayesinde ameliyatlarda neşter yerine bile kullanılabilmektedir.

Yüksek ısısının kullanıldığı alanlardan birisi de ben tedavisidir. Yüksek ısısı sayesinde yüzeyse ve kabarık benlerin ciltten buharlaşmasını sağlar. Ancak güçlü bir cihaz olmasından dolayı bazı vakıalarda kontrolsüz olarak sağlıklı dokularında yanması ve iz kalması riski bulunmaktadır.

Plazma Tedavisi

Plazma tedavisi bir cihaz yardımı ile yüzeysel benlerin tedavisinde uygulanan bir tekniktir. Bu teknikte plazma etkisi olan cihaz bene yaklaştırılır. Bu sayede ben ile cihaz arasında kalan havada iyonizasyon sağlanarak cihazın plazma etkisi aktif olur.

Plazma etkisi ile benin üst kısmından istenmeyen doku buharlaştırılmış olur. İşlem istenmeyen bütün doku buharlaşana kadar devam eder. Genellikle tek seans yeterlidir. Bazı durumlarda ek seansa ihtiyaç duyulabilir.

İz bırakmayan ve etkili bir yöntemdir. Ancak yalnızca yüzeysel benlerde uygulanabilmektedir.

Radyo Frekans -RF- Tedavisi

Radyo frekans ve koter yöntemleri uygulanması bakımından ve tedavi mantığı bakımından tamamen aynıdır. Aradaki tek fark ise cihazların yaydığı ısı enerjisindeki farklılıktır Bu yöntemlerle lazer ve plazma ile alınması uygun olmayan ciltten kabarık benlerde alınabilmektedir. Uygulama bir cihaz yardımı ile yapılmaktadır.

Radyo frekans cihazı da tıpkı koter gibi yüksek ısı yayan bir cihazdır. Ancak rf cihazı çok hassas şekilde ayarlanabilmektedir. Bu sayede benler çok ince tabakalar halinde buharlaştırılabilmektedir. Buharlaşma işleminin ince tabakalar halinde yapılması iz kalma riskini ortadan kaldırmaktadır.

Rf ile alınan benlerde ya iz kalmaz ya da belli belirsiz bir iz kalabilir. Kabarık ve yüzeysel bütün benlere uygulanabilen bir tekniktir.

İzmir’de Ameliyatsız Ben Tedavisi

İdea Klinik İzmir şubemizde ben tedavisi uygulamaları medikal estetik alanında uzman genel cerrahlar tarafından yapılmaktadır. Kliniğimizde koter, plazma, lazer ve radyo frekans teknikleri uygulanmaktadır.

Benlerinizden kolayca kurtulun

Benlerinizden iz kalmadan kurtulmak için 0542 295 5254 numralı hattımızdan ücretsiz muayene randevusu alarak İzmir/Konak’ta bulunan kliniğimizi ziyaret edebilirsiniz.

Referanslar

1.İslamoğlu, Z. G. K., & Demirbaş, A. TIP FAKÜLTESİ ÖĞRENCİLERİNİN MELANOSİTİK NEVUSLER, DERMOSKOPİ VE GÜNEŞTEN KORUNMA İLE İLGİLİ BİLGİ, TUTUM VE GÖRÜŞLERİNİN DEĞERLENDİRİLMESİ. Celal Bayar Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Dergisi, 6(2), 90-99.

One comment

  1. Merhaba yüzümde yüzeysel olarak kahverengi benler var. Yanak kısmında da var doğal olarak aldırmam sakal çıkmasına engel olur mu ?
    Uzman Doktor
    Merhaba,
    kıl köklerinin işlem bölgesinden daha derinde olması nedeniyle kıl kökleri zarar görmez, aynı sıklıkta çıkmaya devam eder.
    0232 422 1006 numaralı hattımızdan ücretsiz muayene randevusu alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp Destek
İletişim Bilgilerimiz