online randevu tedavi ücretleri
Biz Size Ulaşalım mı online randevu tedavi ücretleri

Bu yazımızda sizlere hemoroid hastalarının korkulu rüyası olan makat ağrısından nasıl kurtulacakları hakkında birkaç ipucu vereceğiz. Ancak bunlara değinmeden önce bahsedilecek uygulamaların tedavi edici değil yalnızca ağrıyı hafifletici ve rahatlatıcı uygulamalar olduğunu hatırlatmak faydalı olacaktır. Ağrı hafiflese bile tedavinin geciktirilmeden yapılması tavsiye edilmektedir.

Hemoroid Neden Ağrı Yapar?

Aslında özü itibari ile hemoroid yani basur ağrıya neden olmaz. Ancak tedavi süreci ertelenerek hastalığın evrelerinin ilerlemesi ile birlikte ağrı şikayeti ortaya çıkar. Ağrının oluşmasının nedeni ise makattan sarkan basur memeciklerinin makat kasları tarafından sıkıştırılmasıdır. Konunun daha net anlaşılması için hemoroid derecelerinin bilinmesi faydalı olacaktır.

Hemoroid iç ve dış olmak üzere iki farklı türe ayrılmaktadır. Dış hemoroitte memecikler makat çevresinde oluşur ve herhangi bir şikayete neden olmazlar. İç hemoroitte ise memecikler anüs içerisinde ouşur ve hastalığın evresine göre makat dışına sarkar. Sarkan memecikler makat kaslarının istemsiz kasılmalarına bağlı olarak ağrıya neden olur.

Hemoroid Evreleri

  1. Evre: Hastalığın vücuda yerleşmeye ve memeciğin oluşmaya başladığı ilk evredir. Herhangi bir şiakeyete neden olmaz. Bu aşamada hastanın sorunu tespit etmesi yalnızca kanama oluşur ise mümkündür. Onun dışında bu evredeki bir sorun yalnızca rektal muayene ile tespit edilebilir.
  2. Evre: Memenin dışkılama esnasında makattan sarktığı ve dışkılama sonrasında kendiliğinden olağan konumuna döndüğü evredir. Memeciklerin hissedilmesine ek olarak kanama ve kaşıntı şikayetleri görülebilir.
  3. Evre: Bu evrede dışkılama ile anüs dışına taşınan memecikler kendiliğinden normal konumuna dönmezler. Makat dışında durmaları makat kasları tarafından boğulmasına ve ağrı oluşmasına neden olur. Bu aşamada ağrı yaşanmaması için memeciklerin dışkılama sonrasında elle normal konumuna itilmesi gerekmektedir.
  4. Evre: Bu evre hastalığın son ve en rahatsız edici evresidir. Bu evrede memeler her zaman makat dışına sarkmış bir konumda bulunur. Elle içeri itilseler dahi gitmezler. Bu nedenle şiddetli ağrıya neden olurlar. Hastalığın bu aşamaya gelmeden tedavi edilmesi şiddetle tavsiye edilmektedir. Aksi halde hastaları ağrılı bir süreç beklemektedir.

Makat kasları tarafından sıkıştırılan, boğulan hemoroid türüne tromboze hemoroid ismi verilmektedir.

Hemoroid Ağrısı Nasıl Geçer?

Hemoroid ağrından kurtulmak için makat kaslarının gevşetilmesi gerekmektedir. Makat kaslarının gevşemesi memeciklerin boğulmasını ve dolayısıyla ortaya çıkan ağrıyı hafifletecektir. Hemoroid ağrısının hafifletilmesi için uygulanacak yöntemler şunlardır; sıcak su oturması, anestol pomad kullanımı, anuflex kullanımı, daflon tablet kullanımı ve memeciklerde oluşan pıhtının boşaltılmasıdır.

Sıcak Su Oturması

Yalnızca bir leğen ve sıcak su ile hemoroid ağrınızı kolaylıkla hafifletebilirsiniz. Bunun için leğeni aşağıdaki görselde olduğu gibi rahatça oturulacak bir konuma getirmelisiniz. Ardından leğeni sıcak su ile dolduradak 5 6 dakika oturmalısınız. Sıcak suyun etkisi ile makat kasları gevşer ve ağrı hafifler. İşlem süresinin 5 6 dakika olması yeterlidir. Sürenin uzun tutulmasından ziyede sık sık tekrar edilmesi daha faydalı olacaktır. Ağrının hafiflemesi sorunun geçtiği anlamına gelmez. Ağrınız geçse bile mutlaka tedavi olmalısınız.

Ağrı Kesici (uyuşturucu) Krem Kullanımı

Ağrıyı hafifletmenin bir diğer yolu bölgesel uygulanan ürünlerdir. Ağrı kesici ve uyuşturma özelliği bulunan kremler geçici olarak ağrının hafiflemesini sağlar. Anestol merhem uyuşturma özelliği bulunan bir ilaçtır. Bölgesel kullanımı ile rahatlama sağlar. Anuflex merhem ise aynı etkiyi doğal yollardan sağlayan bitkisel içerikli bir üründür. Asıl üretim amacı makat çatlaklarının tedavisi olmasına rağmen içerisinde bulunan bitkisel özlerin uyuşturma etkisi sayesinde hemoroid ağrısında da etkili bir şekilde kullanılmaktadır.

İlaç Kullanımı

Hemoroid memecikleri anal kanalda bulunan damarların ıkınma ve zorlanmaya bağlı olarak anüs dışına sarkması ile oluşur. Damarların genişleyerek sarkması kan akışının sağlıklı bir şekilde yerine gelmediği anlamına gelmektedir. Kan dolaşımını düzenleyen daflon tablet kullanımı geçici olarak ağrının hafiflemesini sağlar.

Pıhtı Boşaltılması

Aşırı ıkınmaya ve zorlanmaya bağlı olarak hemoroid damarların pıhtı toplanması oluşabilir. Ve bu durum şiddetli ağrıya neden olur. Pıhtının uzman bir doktor tarafından boşaltılması rahatlama yaşanmasını sağlamaktadır. Ancak memecikler ortadan kaldırılmadıkça herhangi bir tedaviden söz edilmesi mümkün değildir.

Hemorod hakkında ayrıntılı bilgi almak için linkte verilen yazımıza göz atabilirsiniz. Bu sayede hastalığa neden olan durumların önüne geçerek hemoroitten korunabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© 2017 Frontier Theme

Sizi Aramamızı İster misiniz?