Home / Varis Hastalığı / Benlerden Anında Kurtulun

Benlerden Anında Kurtulun

Ben Tedavisi

Gerek sağlık açısından oluşturduğu riskler gerekse estetik açıdan kötü görünümü benlerin alınmasında önemli rol oynamaktadır. Peki hiç merak ettiniz mi, benler nasıl alınır, aldırma sonunda iz kalır mı? Bu hususlara sayfada yanıt vereceğiz.

Benler yeni doğan bir bebekten yaşlı bir bireye kadar her kesim insanda görülebilmektedir. Doğuştan olabildiği gibi vücutta sonradan da oluşabilmektedir. Benlerin neden olduğu tıbbi olarak kesin olarak bilinmemekle birlikte, bu oluşumların zararsız olduğu bilinmektedir. Ancak nadiren de olsa bu benler kanserleşme riski taşımaktadır. Cilt kanserine sebep olma riski olan bu benlerin diğer kanser türleri gibi ölümcül sonuçlara sebep olma ihtimali yoktur. Yinede kanserleşmenin istenmeyen bir sonuç olması sebebi ile benlerin doktor tarafından muayene edilmesi ve gerekli ise aldırılması tavsiye edilmektedir.

Benlerinizden kolayca kurtulun

Ben Neden Oluşur?

Benlerin neden oluştuğu henüz tam olarak bilinmese de uzmanların ittifak ettikleri görüş; melanin adı verilen ve cildin renk düzeyini belirleyen maddenin vücudun bazı yerlerinde gruplaşması sonucu benlerin oluştuğudur. Benlerin şekil ve boyutları ise melanin adı verilen maddenin nerede ne kadar gruplaştığına göre belirlenmektedir. Bu oluşumlar kabarık, yüzeysel, koyu renkli, kıllı, kılsız gibi çok farklı şekilde olabilmektedir. Temel olarak bu benler iki grup altında incelenmektedir; et benleri ve damar benleridir. Bu yazımızda sizlere et benlerinden ve tedavi yöntemlerinden bahsedeceğiz.

Et Beni Nedir?

Tıbbi olarak nevüs olarak isimlendirilen bu yapılar, cildin herhangi bir bölgesindeki fazla gelişme sonucunda oluşmaktadır. Bu benler açık renkli veya koyu renkli olabilmektedir. Ayrıca bölge fark etmeksizin vücudun her alanında meydana gelebilmektedir. Fiziki bir müdahale olmadıkça benler herhangi bir şikayete sebep olmamaktadır. Benler genellikle iyi huyludur, ancak nadiren de olsa kanserleşme riski bulunan benler bulunmaktadır. Bu sebeple et benlerinin doktor tarafından muayene edilmesi gerekmektedir. Doktorun gerekli görmesi durumunda ise biyopsi alınarak benlerin durumu takip edilmektedir.

Nerelerde Daha Çok Bulunur?

Benler genellikle vücutta sürtünmenin çok olduğu kıvrımlı bölgelerde daha sık gözlenmektedir. Vücutta sürtünmenin çok olduğu göz kapakları ve koltukaltı benlerin en sık rastlandığı bölgelerdir. Ayrıca aşırı kilolu bireylerin vücutlarında sürtünme daha çok olacağından bu bireylerde ben oluşma ihtimali daha fazlad  ır.

Benleri Aldırmak Gerekir mi?

            Benler genellikle sağlık açısından bir risk oluşturmaz ancak kanserleşme riski taşıyan benlerde olması sebebi ile aldırılması tavsiye edilmektedir. Ayrıca estetik açıdan hoş görünmeyen bu benler devamlı büyüme eğilimindedir. Devamlı büyüyen bu benler ise kişilerde bir süre sonra rahatsızlığa sebep olacağı için erken dönemde aldırılması tavsiye edilmektedir.

            Benler farklı farklı yollarla tedavi edilmektedir. Bunları ameliyatlı ve ameliyatsız yöntemler olarak ayrılmaktadır. Ameliyatsız uygulamalar daha güncel ve pratik yöntemlerdir.

Ben Ameliyatı

Ameliyat bir cerrahi müdahale olması ve kesi açılarak yapılması sebebi ile önerilen bir yöntem değildir. Bu yöntemde işlem benin deriden kesilerek çıkarılması şeklinde uygulanmaktadır. Ardından benin kesilip çıkarıldığı bölgeye dikiş atılmaktadır. Bu dikişler maalesef ki iz kalmasına sebep olmaktadır. Bu yöntemde benlerin aldırılmasındaki görsellik faktörü dikişlerin iz bırakması nedeni ile  çok anlamlı olmamaktadır.

Krioterapi (Dondurma)

            Bu yöntemi genellikle cerrahi müdahale uygulamamaları sebebi ile cildiye uzmanları tercih etmektedir. Yüzeysel benlerde uygulanamamaktadır. Deriden kabarık benlerin tedavisinde ise sıkça başvurulan bir yöntemdir. Benin olduğu bölgeye kimyasal bir ilaç uygulanarak benin çürüyüp düşmesi sağlanmaktadır. Bu yöntemin riski ise kullanılan ilacın ben çevresine zarar verebilecek olmasıdır. Bu ben tedavisi uygulayan genel cerrahlar tarafından tercih edilmemektedir.

Lazer (Önerilir)

Bu yöntem yüzeysel benlerde en sık kullanılan ameliyatsız tedavi yöntemidir. İşlem elektrik enerjisini ısı enerjisine dönüştüren lazer cihazı ile yapılmaktadır. Cihaz sayesinde hiçbir iz kalmadan ben ciltten yok edilmektedir. İşlemin lazer cihazı ile yapılmasında sağlık açısından herhangi bir risk ya da olumsuzluk bulunmamaktadır. Bu yöntemin tek olumsuz yanı sadece yüzeysel benlerde uygulanabilmesidir.

Buharlaştırma Yöntemi (Radyo Frekans -RF- ve Elektkoter)

            Radyo frekans ve koter yöntemleri uygulanması bakımından ve tedavi mantığı bakımından tamamen aynıdır. Aradaki tek fark ise cihazların yaydığı ısı enerjisindeki farklılıktır Bu yöntemlerle lazer ile alınması uygun olmayan ciltten kabarık benlerde alınabilmektedir. Uygulama bir cihaz yardımı ile yapılmaktadır.. Bu yöntemler bütün benlerde uygulanabilmektedir. Yüzeysel veya kabarık olması fark etmemektedir.

Elektro koter ismi verilen cihaz yüksek ısı ile benlerin buharlaştırılması için kullanılmaktadır. Cihazın ucunun bene ne kadar dokundurulacağı beni boyutuna göre değişmektedir. Isı ile tahrip olan bölge kabuk bağlayarak bölgede yeni cilt oluşmasını sağlar. Kabuğun dökülmesi ile yeni ve taze cilt meydana çıkar. Bu sayede işlem sonrasında herhangi bir iz kalmaz.  Radyo frekans yönteminde de uygulama basamakları tamamen aynıdır. Bu sebeple aynı işlemi tekrar anlatmamızın faydası olmayacaktır.

Bu yöntemlerin en büyük avantajı ciltte iz kalmaması ve pratik bir şekilde uygulanabilmesidir. İşlem sırasında yaşanan acı fazla olmaması sayesinde herhangi bir uyuşturma işlemine de ihtiyaç duyulmamaktadır.

About dratilla

11 comments

 1. Eşim 5 aylık hamile ve benlerini aldırmak istiyo. Zararı olur mu?

  Uzman Doktor
  Gebelikte ben aldırmanın hiç bir sakıncası yoktur, yapılabilir.

 2. Merhaba kıl dönmesi kılın içeride dönmesi ile mi oluşur yani benim hiç kılım yok ve saçımdada yok
  Uzman Doktor
  Kıl dönmesi kuyruk sokumu bölgesindeki köklü kıllardan kaynaklı değildir. Saçın,vücut,ense gibi bölgelerden dökülen kılların ya da kıyafet tozlarının kuyruk sokumunda birikmesi nedeniyle oluşur. Mikro sinüsektomi yöntemi ile ameliyatsız tedavi ediyoruz, istirahat gerektirmez. İletişime geçerek randevu alabilirsiniz. Geçmiş olsun.

 3. Merhaba benlerimi aldırdım kliniğinizde çok memnun kaldım sırtımdada 1 cmden büyük bir ben var kanıyor o da aynı yöntemle alınır mı
  Uzman Doktor
  Kanama yaptığı için geciktirmemelisiniz. Aynı diğer benlerinizde olduğu gibi radyofrekans yöntemi ile alınabilir.

 4. Alnımla saç bitiminde yağ bezesi var. Alımı nasıl oluyor ve iz kalma olasılığı var mı?
  Uzman Doktor
  Dikiş yeri saça yakın yerden yapılablir ve estetik dikiş ile minimum iz kalması sağlanabilir. Muayene ile değerlendirmekte fayda var.
  0232 422 1006 numaralı hattan randevu alabilirsiniz. Geçmiş olsun

 5. Burnumdaki beni kaç doktora gittm almadılar, kimi alırız ama dikiş izi kalır dediler. Siz yapıyor musunz bu işlemi
  Uzman Doktor
  Merhaba, radyofrekansla ben buharlaştırma yöntemi ile kolaylıkla minimal iz kalacak şekilde tedavi uygulanabilmektedir. Burundaki benlerin cerrahi yöntemle alınması zordur, kesi sonrası kavuşma zordur. Burundaki benlerin tedavisinde cerrahi işlem önermiyoruz.

 6. MERHABA YÜZÜMDE BULUNAN 3 TANE BENİ ALDIRMAK İSTİYORUM İZ KALMAYACAĞI KONUSUNDA TEREDDÜTTEYİM VE FİYAT ÖĞRENMEK İSTİYORUM
  Uzman Doktor
  Merhaba, radyofrekansla buharlaştırma yöntemi en az iz bırakan yöntemdir. Aldırma istediğiniz ben sayısına ve benin bulunduğu yere göre tedavi ücreti farklılaşmaktadır. 0232 422 1006 numaralı hattımızdan ulaşarak detaylı bilgi ve randevu alabilirsiniz.

 7. Kaş etrafındaki benlerin alınması bir sıkıntı yaratır mı?
  Uzman Doktor
  Herhangi bir sorun teşkil etmez, ayrıca kıl köküne zarar gelmediği için kıl çıkmaya devam eder.

 8. Yüzümde henüz oluşmamaış ama alttan yavaş yavaş olgunlaştığını hissettiğim iki benim var. Bu aşamada ne yapılabilir?
  Uzman Doktor
  Muayene ile değerlendirilmesi gerekir. Dilerseniz 0232 422 1006 numaralı hattımızdan ulaşarak randevunuzu alabilirsiniz

 9. iyi günler babamın sırtında et beni var küçük küçük ve çok miktarda ancak son zamanlarda kaşınmaya başladı bunun için dermatolojiye gitti sadece asitli yakan bir ilaç verdi ve kurur dedi kuruyunca düşecek dedi cok da ilgilenmedi şu an hala kullanıyor ama yara oldu o benler bazıları kurudu aldırmak istiyor tamamen siz ne önerirsiniz nasıl bir yöntemle alınır?
  Uzman Doktor
  Radyofrekansla ben buharlaştırma yöntemi ile ben tedavisi uygulamaktayız. Saniyeler içinde ameliyatsız, ağrısız olarak gerçekleştirmekteyiz. 0232 422 1006 numaralı hattımızdan ulaşarak randevunuzu alabilirisiniz.

 10. çene kısmımda irili ufaklı kan benleri var tedavisi diğer benler gibi mümkünmü
  Uzman Doktor
  Tedavisi kliniğimizde ameliyatsız yöntemlerle mümkündür. 0232 422 1006 numarasından bizlere ulaşarak randevu ve bilgi alabilirsiniz.
  Sağlıklı günler dileriz.

 11. Yaș aralığı var mı oğlum 12 yașın da yüzünde ve vücudunda çok sayıda ben var okula gidiyor kaç günde iyileșir
  Uzman Doktor
  Merhaba,
  ben tedavisi için bir yaş alt ya da üst sınırı yoktur, ancak 18 yaş altı hastalarımızın ebeveynlerinden biriyle gelme zorunluluğu vardır.
  Ben tedavisi ameliyatsız, ağrısız yöntemler ile uygulanmakta olup, istirahat gerektirmez, okula gitmesine engel bir durum olmaz.
  0232 464 1006 numaralı hattımızdan ulaşarak randevunuzu alabilirsiniz.
  Sağlıklı günler dileriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp Destek
İletişim Bilgilerimiz