online randevu tedavi ücretleri
Biz Size Ulaşalım mı online randevu tedavi ücretleri

Bir çok hastalık gibi ihmal sonucu ortaya çıkan sağlık sorunlarından biride Hemoroid olup, halk arasında basur olarak tabir edilmektedir. Başlangıç nedeni insanların sık karşılaştığı kabızlık olup, uzun süre tuvalette kalma ve ıkınma ile yakından alakalıdır. Bilimsel yöntemlerle tedavisi geç kalınmadan yapılmalıdır. Erken süreçte basur tedavisi ilaçla bile mümkün olup, geç kalınması halinde evresi artıp, tedavisi zorlaşır?

Kabızlığa Karşı Bilinçlenin
Küçük büyük herkesin ortak sorunu basur daha çok baharatlı gıdalardan vazgeçemeyenler de görülür. Çok baharatlı tüketenlerin karşılaştığı sorunlardan biri olan kabızlık aslında çok kolay aşılabilecek sorunlardan biri olmasına karşın bizler kabızlığı sağlık sorunu olarak görmediğimiz için maalesef uzun süre tuvalette kalarak aşmaya çalışıyoruz.

Çok Ikınma Makat Kaslarını Gevşetiyor
Genelde tuvalette 20-30 dakika geçiren insanlar ya hemoroid olmak üzere yada çoktan olmuştur. Çünkü kabız olup, uzun süre dışkılama için ıkınırlar. Bu ıkınma makat kaslarının gevşemesine makat kısmındaki toplardamarlarına genişlemesine neden olur. Hemoroid olan insanlar ise tuvalatte uzun süre kalma nedeni dışkılama işleminin tam olarak gerçekleşmediğini düşünürler.

Makat Kanaması İle Başlayan Süreç
Kabızlık ve ıkınma yerini dışkılama esnasında kanamaya bırakır. Basur hastalığının ilk evresi olup, bu kanamayı dikkate alıp, Genel Cerrahi (Proctoloji) bölümüne muayene olursanız tedaviniz ilaç yada lazerle kolayca tedavi edilir. Ama siz utanma problemine yenik düşerseniz hastalık 2. derece olacak ve ilk etapta makat iç kısmında meme oluşmaya başlayacaktır. Bu iç hemoroid için geçerli olup, dış hemoroid için ayrıca bilgilendirme yapacağız.

Basur Memesi İle Yaşamaya Alışmalısınız
2. Derece olup, yinede muayene ve tedavi olmayanlar makat iç kısmında meme oluşumu ile karşılaşır. Dışkılama esnasında dışarı çıkan, kendiliğinden giren yada parmağınızla sokmanız gereken bu meme 4. ve son derece olduğunda ise artık sürekli makat dış kısmında durmaktadır. Artık daha fazla sıkıntı sizi bekliyor demektir.

Basur Tedavisi Nasıl Yapılır?
Yukarda da belirttiğim gibi ilk derece basur tedavisi ilaç ve lazerle kolayca yapılırken diğerleri için farklı seçenekler gerekir. Bunun için 2 yöntem bulunmakta olup, bunlar ameliyatsız basur tedavisi olarak adlandırılır. RBL (Rubber Band Ligasyon) dediğimiz yöntemde hemoroid memesine gelen kan engellenmesi amaçlanmaktadır. Bunun için özel bir cihaz ile toplanan basur memesi son kısmına lastik bir halka takılır. Memeyi besleyen kan kesildiği için bir kaç gün içinde meme lastiğin olduğu yerden kopup düşecektir. Aşağıda Op. Dr. Atilla KAYA tarafından hazırlanan video’da Lazer ve Lastikle Boğma Yöntemi RBL teorik olarak göstermektedir. Buyrun hep birlikte izleyelim.

THD Hemoroid Tedavisi: Bir diğer seçenek ise teknolojiye dayalı bir yöntem olan THD olup, tüm basur vakalarında uygulanmaktadır. Amacı basur memesini besleyen toplardamarı tespit edip memenin bir kaç santim üzerinden bağlama işlemi yapar. Memeye kan gelemeyeği için böylece ortadan kalkacaktır. Bu yöntemi sizlere göstermek içinde IDEA Kadıköy şubesi hekimlerinden Op. Dr. Ali Rıza Şahap BARLAS’ın hazırladığı video’dan izleyelim.

IDEA Hemoroid Tedavi Merkezi
Türkiye genelinde bir çok başarılara imza atan IDEA makat hastalıkları alanında da alanında tecrübeli genel cerrahi uzmanları ile çalışmakta olup, İzmir, Ankara ve İzmir klinikleri ile hizmet vermektedir. Hemoroid hastalığı hakkında daha fazla bilgiye https://www.hemoroidistanbul.com adresinden ulaşabilirsiniz.

10 Comments

Add a Comment
 1. Merhaba hocam makatımda yıllardır süre gelen memelerim var fakat hiç ağrım olmazdı takii kabız olana kadar şu anda memelerim taş gibi ve şiddetli ağrım var, bırakın doktora gitmeyi oturamıyorum bile beni bir nebze olsun rahatlatıcak bir tavsiyeniz varmı ne yapabilirim? teşekkürler.

  1. Asiye: Hemoroid ilk başlarda herhangi bir ağrıya neden olmaz. Daha çok 3. 4. derece olması halinde şikayetler görülür. Ağrının nedeni büyük ihtimalle basur boğulması dediğimiz (Tromboze Hemoroid) olabilir. Doğal çözüm için sıcak oturma banyosu önerilir. Sorun ortadan kalkınca tedavinizi yapabiliriz.

 2. benim annemde bağırsak sarkması teşhisi kondu yanlız ameliyat riskli dendi yaşı 81
  Uzman Doktor
  Genel sağlık durumuyla ilgili tetkikleriyle birlikte muayeneye gelirseniz durumunu değerlendirebiliriz.

 3. 24 yaşında bir kadınım bir kere 10 güne yakın tuvalete çıkamadım daha sonra da çok zorlandım ve o gün bu gündür makatımda 3 tane meme var evlenicem ve bunlar ağrısı olmamakla birlikte beni görsel olarak çok rahatsız ediyor nasıl kurtulurum
  Uzman Doktor
  Muayene ile değerlendirilmesi gerekir. iletişim numaralarımızdan ulaşarak randevu alabilirsiniz. Geçmiş olsun

 4. merhaba ismim Aynur 30yasindayim bitur bagirsak problemi yasiyorum ama ne oldugunu bilmiyorum bana yardimci olabilirseniz randevu almak istiyorum.
  Uzman Doktor
  Probleminizin belirlenebilmesi için muayene ile durumunuzu değerlendirmek gerekir. Dilerseniz 0232 422 1006 numaralı hattımızda iletişime geçerek randevunuzu alabilirsiniz. Geçmiş olsun

 5. Makatta kanamam var açık renkli bir kan daha öncede olmuştu bu kanama ağrım sancım yok

  Uzman Doktor
  Makat muayenesi yapılmalı mutlaka. Kanamanın nedeni saptanmalıdır. 0232 464 1006 numaralı hattımızdan ulaşarak randevunuzu alabilirsiniz. Geçmiş olsun Serkan Bey

 6. Merhaba varislerimi tedavi etmek istiyorum birkaç kişi sizi önerdi geldiğimiz gibi Tedavi olunuyor mu
  Uzman Doktor
  Evet, geldiğiniz gün tedavinize başlanabilir, yaklaşık 15 dakika kadar vaktinizi alır ve günlük yaşantınızı aksatmanıza neden olmaz.

 7. Merhabalar benim sırtımda bir ben çıktı ve ağrı yapıyor tehlikeli midir
  Uzman Doktor
  Muayene ile değerlendirmek gerekir, benin alınması sağlıklı bir karar olur. Alınan parça patoloji laboratuvarına gönderilir, bu şekilde tehlikesinin olup olmadığı anlaşılır.

 8. Hemeroid tedavisi olmak için illa basur mu olmamız gereklidir
  Uzman Doktor
  Basur, hemoroidin halk dilindeki tabiridir. yani ikisi aynı şeydir. Muayene randevusu almak için 0232 422 1006 numaralı hattımızdan ulaşabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.

 9. Hocam 10 gün önce 3.derece basure bantligasyon yapildi.suan tuvalete ciktigimda elime meme gelmesi ve agrilarim gecmemesi normalmi
  Uzman Doktor
  Merhaba, müdahale sonrası biraz ağrı yaşanabilir, fakat müdahalenizi gerçekleştiren hekime danışmanızda fayda var. Geçmiş olsun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© 2017 Frontier Theme

Sizi Aramamızı İster misiniz?