online randevu tedavi ücretleri
Biz Size Ulaşalım mı online randevu tedavi ücretleri

Ben aldırma düşüncesi olan bireylerin ilk aklına gelen soru ben aldırdıktan sonra iz kalıp kalmayacağıdır. Bu soruya iz kalır veya kalmaz demekten ziyade iz kalma ihtimalinin kullanılan teknikle alakalı olduğunu söylemek daha doğru olacaktır. Ayrıca uygulamayı yapan doktorun tecrübesi de iz kalıp kalmayacağı ile doğrudan alakalıdır. Bu yazımızda ben aldırma tekniklerinden ve iz kalma durumlarından bahsedeceğiz.

Ben Aldırma Teknikleri Nelerdir?

Lazer, radyofrekans, elektrokoter, krioterapi ve ben ameliyatı uygulanan ben alma teknikleridir. Kullanılan teknik kadar uygulayan kişi de iz kalması veya kalmaması konusunda önem teşkil etmektedir.

Ben alma işlemi genel cerrahlar ve dermatoloji uzmanları tarafından yapılmaktadır. Dermatoloji uzmanları krioterapi tekniğini, genel cerrahlar lazer, RF ve Koter tekniklerini kullanmaktadır.

Ben Ameliyatı

Ben alma teknikleri arasında en çok iz bırakan tekniktir. Ben almak için geliştirilen yöntem olmasına rağmen bazı insanlar ve doktorlar ısrarla benlerin ameliyatla alınmasını tercih etmektedir. İnsanların benlerden kurtulmak istemesindeki temel sebep benlerin neden olduğu istenmeyen görüntüdür. Benler ameliyatla alınsa bile sonrasında ameliyat izi kalması sebebiyle hastalar işlem sonrasında memnun kalmamaktadır. Bu nedenle benlerinizi aldırmaya karar verdiğinizde iyi bir araştırma yaparak ameliyatsız teknikleri tercih etmeniz faydalı olacaktır.

Krioterapi

Krioterapi dermatoloji uzmanlarının ben almak için kullandığı tekniktir. Dondurarak ben tedavisi olarak da anılmaktadır. Cihaz yardımı ile -50-60 derecelerde olan karbondioksit ve azot gazı bene uygulanır. Düşük ısı sayesinde ben zaman içerisinde çürüyerek düşer. Uygulamada ısının ne kaar derine etki edeceği tam kestirilemediği işin aşama aşama uygulanır. Hafif uygulamalar etkisiz kalabilir veya güçlü uygulamalar sağlıklı dokunun zarar görmesine neden olabilir. Isının ne kadar derine ineceğinin kestirilememesi tedavi için oldukça dezavantajlı bir durumdur. Ayrıca işlem sırasında düşük sıcaklığın etkisi ile uyuşan bölge uyuşmanın etkisi geçtükçe ağrıya neden olmaktadır. Bu yönüyle hasta konforu açısından da tavsiye edilmeyen bir tekniktir.

Güncel tedavilerde krioterapinin yan etkileri bertaraf edilmiş olması sayesinde bu teknik pek tercih edilmemektedir. Hatta devlet hastaneleri dışında neredeyse uygulayıcısı kalmamıştır.

Lazer Tedavisi

Lazer sağlık ve kozmetik alanında sıklıkla kullanılmaktadır. Ben tedavisi de bu alanlardan yalnızca bir tanesidir. Lazer cihazı iz bırakmayan etkili bir yöntemdir. Ancak uygulama alanı sınırlıdır. Lazer tekniği yalnızca yüzeysel ve koyu renkli benlerde uygulanabilmektedir. Ciltten kabarık benlerde etkisiz kalmaktadır. Yüzeysel ve koyu renkli benleri olanlar mutlaka lazer tekniği ile tedavi yapan klinik ve doktorları tercih etmelidir. Bu sayede iz kalmadan benlerinde kurtulabilirler.

Elektrokoter Tekniği

Koter cihazı elektirik enerjisini ısı enerjisine dönüştüren bir cihazdır. Yüksek ısısı sayesinde doktorlar tarafından ameliyatlarda neşter yerine kullanılmaktadır. Sıcak bir nesneyi plastiğe değdirince nasıl eriyerek buharlaşıyorsa cilde dokunduğunda da aynı şekilde istenmeyen dokuyu buharlaştırarak yok etmektedir. Kabarık ve yüzeysel bütün benlerde uygulanabilmektedir. Uyguladığı ısı miktarı oldukça yüksektir. Bu özelliği sayesinde ameliyatlarda doku keserken neşter yerine kullanılabilmektedir. Gücünün bu kadar fazla olması bazı benlerde istenenden fazla dokunun buharlaşmasına neden olarak çukurluk veya iz kalmasına neden olabilir.

Radyofrekans Cihazı İle Ben Aldırma

Radyofrekans cihazı radyo dalgalarını ısı enerjisine dönüştüren bir cihazdır. Ben tedavisinde koter cihazı ile aynı mantıkta kullanılır. Aralarındaki fark ısı enerjisinin yoğunluğunun ayarıdır. Rf cihazı koter cihazına göre daha hassas ayara sahiptir. Ayarının hassas olması sağlıklı dokuların zarar görmemesi açısından önemlidir. Koter cihazının gücü Rf cihazına göre daha yüksek olmasına bağlı olarak istenmeyen doku kaybı yaşanabilir. Rf cihazının hassas ayarlanabilmesi sayesinde istenilen yoğunlukta doku buharlaştırılabilir. Cildin üst katmanında bulunan ben dokuları çok ince tabakalar halinde buharlaştırılabilir. Bu sayede iz kalma riski en aza indirilmiş olur. Tabi burada uygulayan doktorun tecrübesi de önem arz etmektedir.

Bazı benlerde alındıktan sonra altta ben dokusu kalarak leke şeklinde bir görüntü ortaya çıkabilir. Bu olağan bir durumdur. Bir anda çok derine inecek şekilde alınan benler çukurluğa neden olabilir. Bu nedenle aşama aşama alınması çukurluk oluşmamasını sağlar. Alttan ben dokusu gelen durumlarda rötuş seansı ile kalan dokularda buharlaştırılarak işlem tamamlanır. Bu sayede iz kalmadan veya minimum izle benler alınmış olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© 2017 Frontier Theme

Sizi Aramamızı İster misiniz?