online randevu tedavi ücretleri
Biz Size Ulaşalım mı online randevu tedavi ücretleri

Anal Fissür Nedir?

Anal fissür makat bölgesinde en sık görülen sağlık sorunlarında birisidir. Yeni doğan bebeklerden yaşlı bireylere kadar her yaştan insanda görülebilir. Sorunu makat bölgesinde ıkınmaya bağlı olarak oluşan yara veya yırtıklar olarak tanımlayabiliriz. Fissür oluşum aşamasına bağlı olarak kronik ve akut olarak iki grupta incelenmektedir.

Neden Olur?

Kabızlık her insanın hayatında dönem dönem yaşadığı ve ciddiye almadığı bir sağlık sorunudur. Kabızlık tek başına ciddi bir soruna neden olmasa da kabızlığın neden olduğu hastalıkların kişilerin sağlığını ve dolayısıyla yaşam kalitesini etkieyecek düzeyde olduğu bilinmelidir. Kabızlığın neden olduğuve oldukça acılı olan hastalıklardan birisi de anal fissür yani makat çatlağı hastalığıdır. Ayrıca makat bölgesinde yıpranmaya neden olan ishalde fissür oluşumuna neden olabilmektedir.

Kabızlık sert ve zorlu dışkılama anlamına gelmektedir. Sert olan dışkı ıkınma ile makattan çıkarken yumuşak olan makat derisinde yara ve yırtık oluşturabilir. Aynı şekilde ishal durumundan sık sık dışkılama yapılması a bölgede yara ve yırtık oluşumuna neden olabilir.

İshal ve kabızlığa ek olara inflamatuar bağırsak hastalıkları, makat kanseri, HIV, frengi gibi hastalıklarda makat çatlağına neden olabilir.

Kronik ve Akut Anal Fissür

Sorunun oluşmasından sonraki iki haftalık yani 15 günlük süreç hastalığın akut dönemi olarak sınıflandırılır. 15 gün ve üzeri bir süredir devam eden sorunlar ise kronikleşmiş olarak kabul edilir. Akut dönemde ortaya çıkan belirtiler kısa süreli iken kronik dönemde uzun süre devam edebilmektedir.

Sınıflandırma tedavi seçenekleri açısından önemlidir. Akut dönemde olan hastalarda krem tedavisinin işe yarama ihtimali bulunmaktadır. Ancak kronikleşen vakıalarda krem tedavisi yetersiz kalmaktadır. Bu nedenle hastalara sorunu tespit eder etmez doktora başvurması önerilmektedir.

Fissür Belirtileri Nelerdir? Nasıl Anlaşılır?

Bazı hastalıklar vücuda yavaş yavaş yerleşir sonrasında belirtiler ortaya çıkar. Bu nedenle oluştuğu anda müdahale edilmesi pek mümkün olmaz. Ancak makat çatlağı için durum farklıdır. Sorun oluşur oluşmaz kendini gösterir. Bu sayede erken dönemde müdahale imkanı bulunur.

Dışkılama Esnasında Can Yanması

Makat hastalıkları arasında en can yakıcı olanlardan birisi makat çatlağıdır. Makat bölgesinde oluşan yara dışkılama esnasında dışkının geçişi ile cam kesiyormuş gibi acıya neden olmaktadır. Küçük bir yara olmasına karşın bulunduğu bölge ve dışkı ile teması yüzünden şiddetli bir ağrıya neden olmaktadır.

Kanama

Dışkılama esnasında oluşan ağrıya ek olarak kanama şikayeti de görülebilir. Fissür kanamasının hemoroid ya da diğer makat hastalıkları ile karıştırılmaması sorunun doğru tespiti açısından önemlidir. Hemoroid kanamasında görülen kan bölgede biriken kan olmasından dolayı açık renkli yani taze kan değildir. Fissürde ise oluşan yarada kanama meydana gelir. Yani fissür kanaması açık renkli taze kandır. Kanamanın kaynağı kabaca bu şekilde tespit edilebilir.

Kaşıntı

Görülen bir diğer belirti kaşıntıdır. Ancak kaşıntı makat çatlağı için belirleyici olan bir şikayet değildir. Bu nedenle kaynağının doğru şekilde tespit edilmesi tavsiye edilir.

Yazımızda anal fissürün ne olduğundan, türlerinden ve belirtilerinden bahsettik. Hastaların belirtileri gözlemlediklerinde kısa sürede doktora başvurmaları sorunu kronikleşmeden halletmeleri açısından önemlidir. Ayrıca hastalığın kabızlığa bağlı olarak oluştuğunun bilinmesi de korunma açısından önemlidir. Hastalık oluştuktan sonra tedavi için çare aramaktansa oluşmadan önlem almak daha mantıklı olacaktır.

Fissürden Korunma

Sorun kabızlığa bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle korunmak için ilk yapılması gereken kabızlık sorununun çözülmesidir. Bunun için beslenme alışkanlıklarının değiştirilmesi ( lifli gıdaların tüketiminin arttırılması), günlük hayatta egzersiz ve spora yer verilmesi, su tüketiminin arttırılması tavsiye edilmektedir. Bu sayede hem kabızlıktan hem de kabızlığa bağlı olarak ortaya çıkacak sorunların önüne geçilebilir.

Makat Çatlağı Nasıl Tedavi Edilir?

Makat çatlağı yani anal fissür makat bölgesinde ortaya çıkan hastalıklardan en ağrılı olanlarından birisidir. Bu nedenle sorunu yaşayanlar çok geçmeden doktora giderek çözüm aramaktadır. Yapısal olarak bakıldığında fissür makat derisinde olan bir yaradır.

Fissür Yara/Yırtık Olmasına Karşın Neden Kendiğilinen İyileşmez?

Vücudumuzda ortaya çıkan yara ve kesikler genel olarak süreç içerisinde kendiliğinden iyileşmektedir. Bölgesine göre iyileşme sürecinde farklılıklar görülebilir. Örneğin sürekli kullanılan bir bölgedeki yara daha geç iyileşir. Fissürün kendi kendine iyileşmeme sebebindeki mantıkta aynıdır. Yırtık makat derisindedir. Ve makat kasları dışkılama yapılabilmesi için sürekli olarak kasılır. Bu kasılma yaranın iyileşmesine engel olmaktadır. Bu nedenle yaranın iyileşmesi için doktor müdahalesine ihtiyaç duyulmaktadır.

Akut ve Kronik Fissür

Hastalığın tedavisi akut ve kronik fissür için farklılık göstermektedir. Akut dönem yani ilk iki haftalık dönemde sorunun ilaçla tedavisi denenir. Kronikleşen vakıalarda ise ameliyatsız bir teknik olan botoks tedavisi uygulanır. İlaç tedavisi akut dönemde olsa bile bazen işe yaramayabilir. Ancak botoks tedavisinde başarı oranı oldukça yüksektir.

İlaçla Makat Çatlağı Tedavisi

Makat çatlağı tedavisinde rectogesic, rectoderm, bitkisel içerikli anuflex merhem öne çıkmaktadır. Bahsedilen ürünler akut dönemde olan fissürlerin tedavisinde kullanılmaktadır. Ancak her vakıa da ilaç tedavisi işe yaramayabilir.

Rectogesic ve Rectoderm

Rectogesic ve rectoderm içeriğinde nitrogliserin bulunan makat çatlağı kremleridir. Her iki ürünün içeriğinde de %0,4 oranında nitrogliserin bulunmaktadır. Nitrogliserin tedavi olmasına rağmen ciddi boyutlu yan etkileri olan bir etken maddedir. Yaygın olarak baş ağrısı, baş dönmesi ve mide bulantısı yan etkileri görülmektedir. İlaç tedavisi deneyecek hastaların bu yan etkileri göz önünde bulundurması gerekmektedir.

Kremler içeriği sayesinde makat bölgesindeki kasları gevşetir. Bu sayede yaranın iyileşmesini engelleyen kas kasılmaları ortadan kalkmış olur. ve yaranın iyileşmesi için uygun ortam oluşur.

Anuflex Merhem

Anuflez merhem içeriğinde nitrogliserin bulunan kimyasal ürünlerin sağladığı etkiyi bitkisel yollarla sağlayan bir üründür. İçeriğinde bulunan etken maddelerin bitkisel olması sayesinde herhangi bir yan etkiye neden olmaksızın makat kaslarının gevşemesini sağlar. Ayrıca içeriğinde bulunan bitkisel özler sayesinde yaranın iyileşmesinde de katkı sağlar.

Kremlerle tedaviden sonuç alınamayan durumlarda botoks tedavisi önerilir.

Botoksla Makat Çatlağı Tedavisi

Makat çatlağı sorunu botoks tedavisi geliştirilmeden önce açık ve kapalı ameliyat olmak üzere 2 şekilde tedavi ediliyordu. Ameliyatta amaç kasılarak yaranın iyileşmesini engelleyen kasın kesilerek çıkarılmasıdır. Makat bölgesinde yapılacak kesilerin gaz ve dışkı kaçırma riskine neden olmasından dolayı tavsiye edilen bir yöntem değildir.

Tıp alanında ortaya çıkan gelişmeler sayesinde makat çatlağı sorunu ameliyata gerek kalmaksızın botoks enjeksiyonu ile yapılmaktadır. Yaranın iyileşmesini engelleyen kasa botoks enjekte edilir. Bu sayede kas geçici olarak devre dışı bırakılmış olur. Kasın kasılmasının engellenmesi ile yara süreç içerisinde kendiliğinden iyileşir. Tedavi iğne olmak kadar kolay ve kısa sürede gerçekleştirilebilir. Aşağıda yer alan video da tedavinin nasıl yapıldığını görebilirsiniz.

Makat Çatlağı Ameliyatı: Çok fazla önermediğimiz bu yöntem iki şekilde (Kapalı / Açık) teknik şeklinde uygulanmakta olup, ameliyat olmanız gerekirse mutlaka kapalı teknik tercih edin. Şunu unutmayın makat çatlağı ameliyatı sonrası gaz kaçırma, dışkı kaçırma gibi sorunlar ortaya çıkabilmektedir.

Makat Çatlağı Tedavi Ücretleri Ne Kadar?
Ameliyatsız yöntem olan Botoks yada kapalı anal fissür ameliyatı seçebilirsiniz. İkisi arasında sadece 300-400 TL ücret farkı bulunmaktadır. https://www.ideaklinik.com/anal-fissur-makat-catlagi-nedir.html

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© 2017 Frontier Theme

Sizi Aramamızı İster misiniz?